Je pro vás důležitá při nákupu auta jeho barva? A co design?

Aleš Zich

Aleš Zich

K téhle otázce a zamyšlení mně přivedla dnešní komunikace s klientem, který po dohodě s manželkou zvolil z nabízených variant dvou vozů Škoda Octavia auto s trochu vyšším nájezdem a horší výbavou, ale v barvě, která se jim líbila více. To je jasné, říkáte si? Nebo naopak: „nesmysl, na barvě přece nezáleží..“. Napište mi pod článek jak to vidíte Vy 🙂

octavia_tour_svetle_modra_metaliza

Setkávám se s podobnou situací ohledně role barvy při rozhodování o výběru ojetého auta často. Je pro mě i zajímavé sledovat jak o tom obvykle komunikují muži a jak ženy. A nebo páry společně.. U žen se obecně častěji setkávám s jasnou definicí, jakou barvu vybírané auto „má mít“, „mohlo by mít“ a „absolutně mít nemůže“. Někdy to tak mají i muži, ale u nich je mnohem častější počáteční zadání: „na barvě nezáleží, stačí když nebude růžové“. 🙂 I když není „růžové, jako růžové“, jak vidíte na fotce..

ruzove_auto_01

Když jim pak pošlu výběr všech aut, která odpovídají zadání a jedno z nich například výrazně vystupuje zajímavými parametry, takže „logicky“ by bylo nejvhodnější ke koupi, poměrně často přijde následující zpráva: „víte, je to nejspíš iracionální, ale zrovna v téhle barvě se mi to auto vůbec nelíbí. Předem jsem o tom tolik nepřemýšlel, ale i když má to světle modré o něco horší parametry, zaměřil bych se raději na něj..“. Moje odpověď je v těchto případech jasná: „zcela to chápu a Vaši volbu respektuji, i pro mne je barva auta jedno z velmi důležitých kritérií“.

A skutečně to tak mám? Ano, pohybuji se v oblasti asistence při nákupu ojetých vozů již přes 15 let a přesto (nebo možná právě proto) jsem si ujasnil, že barvou mi kupované auto prostě „musí ladit“ a chci cítit radost z toho, že se mi líbí pokaždé, když k němu přicházím. Takže se mi potřebuje líbit i designově? No samozřejmě. Když jsem si například před lety vybíral rodinné auto Citroën C8 tak jsem věděl, že si můžu výběr výrazně rozšířit technicky shodnými modely Peugeot 807, Fiat Ulysse nebo Lancia Phedra. Jenže ani jedna z těchto alternativ se mi prostě nelíbila. Takže i když se některé tyto vozy se srovnatelnými parametry nabízely na trhu výrazně levněji, já jsem prostě hledal Citroën C8 v určitých barvách a dokonce i s určitým typem interiéru. A když jsem ho našel a koupil, těšila mne po celé tři roky co jsem s ním jezdil každá jízda a také pokaždé když jsem ho viděl zvenku, rád jsem se na něj podíval. Prostě mi „sedlo“.

Zrovna tak rozlišuji, že se mi u různých modelů aut líbí různé barvy. Třeba bílá jedničková Škoda Fabia není pro mě nic moc, ale dvojková Octavia nebo Škoda Yeti se mi v bílé barvě líbí.

skoda_octavia_bila bila_skoda_yeti

A co třeba Ford Focus? Ve stříbrné nebo modré bez metalízy podle mě trochu „tuctovka“, zato v červené, kterou mnoho lidí kategoricky zavrhuje se mi zrovna Focus docela líbí. Viděl jsem nedávno třeba jasně červený Ford Mondeo z roku 2012 a podle obrázku jsem si říkal „celkem pěkný“. Pak jsem vedle něj stál v bazaru a věděl jsem, že tohle bych já nemohl. A to je další věc. Někdy auto vypadá pěkně v určité barvě na fotkách, ale pak ho vidíte „naživo“ a pocit máte úplně jiný.

ford_focus_stribrny

ford_focus_cerveny

Pamatuji situaci, kdy jsme jeli na stříbrné auto – podle fotek jasná stříbrná metalíza, v popisu také. Když jsme přijeli na místo, auto mělo celkově silný nádech do fialova, který na fotkách vůbec nebyl vidět. Pro klienta to bylo natolik výrazné, že jsme jeli vybírat jiné auto..

Když jsme u těch fotek. Fotky umí výrazně a poměrně snadno změnit vzhled auta k lepšímu oproti skutečnosti. Zjistil jsem to hned v počátku objíždění autobazarů při svých kontrolách ojetých aut před koupí. Uvědomil jsem si, jak velký rozdíl často je, jak pěkně auto vypadá na fotkách v inzerátu a ve skutečnosti je přitom třeba odřené, pomačkané apod. Zpočátku jsem podezíral prodejce, že to dělají záměrně (a z nějaké části nejspíš ano), ale při znalecké činnosti jsem zároveň zjistil, jak může být někdy obtížné viditelně na fotografii zachytit drobná poškození, škrábance apod., když to vyloženě udělat chcete.

A jaký je Vás pohled na výběr barvy a designu auta? Je to pro Vás důležité? A jak moc? Pište nám do komentářů pod tento článek nebo na Facebook, těším se na Vaše zkušenosti.

2 Responses

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Objednávka služeb

Videoprůvodce koupí ojetiny